FPV DRONE KULLANIMI


Günümüzde oldukça yaygınlaşan gerek hobi gerekse profesyonel prodüksiyonlarda oldukça sık karşımıza çıkan fpv drone ve sistemlerinden biraz bahsedeceğim.

Günümüzde dronelar neredeyse her iş alanında oldukça yaygınlaşmış çok işlevli insansız hava araçlarıdır. Dronelar sınıflara ayrılmakta ve sistemsel dönüşümler göstermektedir.

Bu sistemlerden şu an oldukça ilgi odağı olan ve hızla yaygınlaşan fpv mini quad sistemlerinden bahsedeceğim. FPV genel olarak görüntü aktarımına dayanan bir terimdir. First Person View olarak tanımlanan ve daha çok racing drone olarak kullanılan drone klasik drone’ların aksine drone gözlükleriyle kameradan anlık alınan görüntüyle uçuş rotasını veya manzarayı görme kayıt altına almaktır.

Fpv mini quadlar ise bu sistemi kullanan dronelardır. Fpv mini quadlar freestyle ve yarış klasmanı olarak ikiye ayrılmaktadır. Şu an için bizi ilgilendiren kısım freestyle cihazlardır.

Gerek prodüksiyon gerekse adrenalin dolu görüntüler için oldukça sık tercih edilen sistem freestyle sistemlerdir. Ayrıca freestyle sistemler de kendi içinde gruplara ayrılmaktadır.

Örneğin long range cihazlar ayrı cineewhoop cihazlar ayrı şekilde bir çok kombinasyon çeşidi barındırmaktadır.

Peki bu sistemleri merak edip yolunuz buraya düşmüş bu yazıyı okuyorsunuz ve aklınızda şu soru var ben nereden başlamalıyım ?

Size şöyle anlatayım… Yaklaşık dört yıldır drone sistemleri, drone yarışları, drone teknolojileri, drone prodüksiyon ve çekimlerinde kendimi geliştirmekte ve aktif şekilde çekim yapmaktayım.

Size tavsiyem kesinlikle ve kesinlikle bu işe başlarken kendinize paraya kıyıp dört inch, beş inch, bind et uç dediğimiz şekilde satılan hazır cihazları almamanızdır.

Her profesyonel pilotun tavsiyesi ilk etap olarak ucuz yollu bir kumanda edinip bol bol simulatör çalışmak olacaktır. Simülatör çalışmak sizlere oryantasyon yeteneği kazandırarak mini quadın uçuş sistemini kavramınızı ve elinizin kumandaya çok iyi bir şekilde uyum , refleks geliştirmenizi sağlayacaktır.

Bundan sonraki adımınız ise uçuş tipi 5 inch freestyle cihazların aynısı olan başlangıç için en ideal olan micro sınıfı setuplardır.

Kendinize ucuz yollu bir kumanda ve gözlük edinerek bir micro sınıf setup alarak dışarıda uygun ortamlarda gerekli antremanlara başlayabilirsiniz.

Bununla birlikte youtube gibi mecralarda fpv drone sistemleri için kendinizi elektirik elektronik alanlarında geliştireceğiniz binlerce türk ve yabancı kanal bulabilirsiniz ve kendinizi eğitebilirsiniz.

Zaten bunlarla birlikte genel olarak sistemi tamamen çözmüş olup kendi setuplarınızı toplama aşamasına gelmiş olursunuz.

Sahip olduğunuz micro quad ile birlikte bol bol antreman yapmanız pilotaj yeteneğiniz için oldukça önemli olucaktır.

Bu temel bilgilendirme yazısının devamı gelecektir.

Sorularınızı /higgsartistanbul/mesaj yoluyla sorabilirsiniz.

FPV DRONE gözlük seçimi, FPV DRONE yapımı ile ilgili ayrıntılı bilgi ve videolarımız yakında yayınlanacaktır.