İkinci El Drone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İkinci El Drone Alırken Nelere Dikkat Edilmeli!
İkinci el drone satın almadan önce drone uçuşunu muhakkak kendiniz yapın. Sizlerde ikinci el drone ilanlarına bakarken havadan teslim alın… gibi açıklamalar görmüşsünüzdür. En doğru satış şekli budur. Satıcı için de alıcı için de en güvenli satış şekli budur. Çünkü satıcının size bildirdiği arızalar uçuş anında test edilir ve fiyat konusu buna göre belirlenir. Gözle görülmeyen arızalar da uçuş esnasında öğrenilmiş olur.

KASA ARIZASI, KIRIK VE ÇATLAKLAR

İkinci el drone satın alırken ilk olarak kasa gözle kontrol edilir ve herhangi bir ezik ,çatlak ve kırık gözlemlendiğinde bunun cihazın iç parçalarına verdiği hasar kontrol edilmelidir. Şunu belirtmeden geçmemeliyiz. Phantom 3 serisinde motor bağlantı noktalarında çatlakların oluşması bilinen bir gerçektir. Eğer ikinci el phantom 3 cihaz almak istiyorsanız bu çatlağın olma ihtimalinin yüksek olduğunu bilmelisiniz.

Bu çatlakları önlemek amacıyla piyasada silikon ve yapıştırıcılar bulunmaktadır.

PERVANELER

Yedek pervanelerin ve drone pervanelerinin orjinal olmaları ya da kullanılabilir durumda olduklarından emin olunuz. Tüm pervanelerin şekillerinin aynı olması uçuş güvenliği açısından önemlidir.

EN ÖNEMLİ NOKTA BATARYALAR

DJİ GO4 Aplikasyonu ile bataryaların durumunu kontrol edin. Bataryaların sayısı, orjinal oluşu ve şişip şişmediği drone fiyatını belirleyen en önemli etkendir. Aplikasyon açıkken bataryaların uyarı verip vermediği kontrol edildikten sonra, elle bataryanın şişip şişmediği kontrol edilmelidir.Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise ölü hücre. Bildiğiniz gibi droneların bataryalarının içinde hücreler var. Eğer bunlardan bir tanesi sağlıksız çalışıyorsa bataryayı kullanılamaz hale getiriyor. Bunu kontrol etmek için ya bataryanın üzerindeki güç tuşuna uzun süre bastığınızda ışıkların hepsini yanıp yanmadığına bakabilirsiniz. Eğer yanmayan bir ışık varsa bu hücrelerden birinin ölmüş olduğu anlamına gelir.

SIVI TEMASI

Droneların içinde cep telefonlarında olduğu gibi beyaz stickerlar vardır. Bu stickerlar sıvı teması ile karşılaştığında kırmızıya dönerler. Böylece sıvı teması olup olmadığını çok rahatlıkla anlamış olursunuz. Tuzlu bir suya düşmüş drone büyük hasar görmüş ve tamir edilmiş olsa da eski performansı gösteremeyebilir. Satıcı ile yüz yüze ya da telefonla görüştüğünüzde mutlaka şunu sorun; “cihaz tamir gördü mü? Görmedi mi?” tamir görüp görmediğini kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Bunu kontrol etmenin yolu da yeni çıkan barı droneların vida oyuklarında güvenlik jeli olması. Yani kasa açılmışsa, vidaları çıkartmak için öncelikle bu yerlerin sökülmesi gerekiyor. Siz bunu gözle ya da parmağınızla hissederek anlayabilirsiniz.